Skip Navigation Linksmusulmonai.lt : Straipsniai : Islamas ir kiauliena

Kodel Musulmonai nevalgo kiaulienos?

Tikejimo supratimas (arabu kalboje žodis "Iman", sudarytas iš žodžio šaknies, kurios reikšme - "užtikrinti sauguma") musulmono pasamoneje susijes su žiniomis. Tam, kad pasiektumeme saugumo Dievo užuovejoje, privalome atitinkamai vykdyti Dievo istatymus.

Visos taisykles tiesiogiai susijusios su žmogaus sveikatos rupinimusi. Visagalis Dievas sukure žmogui butiniausias egzistencijos priemones. Jis žino, kas žmogui naudinga, o kas kenktina. Mes galime džiaugtis geru maistu, taciau Kurejas liepia atsisakyti (paties žmogaus interesuose) kai kuriu maisto rušiu:

"O jus, kurie itikejote! Valgykite gera maista, kuriuo jus aprupinome, ir dekokite Dievui, jei Ji garbinate. Jis jums uždraude dveseliena, krauja ir kiauliena, ir tai, kas buvo papjauta ne vardan Dievo, taciau jei kas nors bus priverstas (valgyti toki maista) ne savo valia, jam nebus nuodemes. Dievas iš tiesu Atleidžiantis, Gailestingas." (2:172-173)

Toks pat paliepimas yra ir Biblijoje:

“Kiaule jums yra nešvari, nors ji turi skelta naga, be negromuliuoja. Jos mesos nevalgykite ir jos maitos nepalieskite." (Pakartotinas istatymas 14:8, Biblija)

Medicininiai draudimo aspektai

Susilaikymas nuo kiaulienos vartojimo yra rupescio išraiška savo paties sveikatai. Kiaule, iš visu naminiu gyvuliu, yra pati neišrankiausia maisto atžvilgiu ir nešvariausia - ji valgo viska, net ir žmogaus išmatas. Kiaule yra parazitu ir mikrobu platintoja. Jos mesos panaudojimas maiste gali tapti pavojingu ligu platinimo šaltiniu.

Mes galime numanyti, kad pagrindiniu iš uždraudimo motyvu yra trichinelioze – susirgimas, kuris iššaukiamas apvaliu gelmitu – trichinu (Trichinella Spiratis).

Žmogus užsikrecia šia liga vartodamas tokia mesa, kuri nepraejo pakankamo termiško perdirbimo. Egzistuojancios kiaules mesoje cistos su gyvybingais kiaušineliais duoda pradžia didesniems dvieju lyciu parazitams plonoje žarnoje, suaugusiu parazitu kiaušineliai per krauja papuola i raumenis ir taip formuojasi cistos. Ligos simptomai pasirodo 2 savaiciu laikotarpyje po užsikretimo. Pakyla temperatura, skauda raumenis, kraujyje aptinkama (pastebima) zozinofilija. Galimas nervu sistemos pažeidimas (encefalitas), širdies raumens sutrikimas (miokard) ir kiti sunkus pakenkimai.

Šiuolaikine medicina neišrado efektyvaus preparato prieš trichinelioze. Todel vienintelis patikimas metodas apsisaugoti nuo užsikretimo yra profilaktika ir atsisakymas nuo kiaulienos vartojimo.

Nors i prekyba patenkanti kiauliena tikrinama trichineliozei, taciau absoliucios garantijos nuo susirgimo nera. To pavyzdžiu gali pasitarnauti atvejis Maskvoje.

Tesiant mikrobu ir parazitu saraša, kurie randami kiaulienoje ir sukelia daugeli ligu, reiketu pabrežti, kad daugelis iš šiu susirgimu šiuo metu yra nepagydomi.

TAENIA SOLIUM (kiaules soliteris) cisticerkoze išsivysto del galvos smegenu invazijos kiaules soliterio lervomis, kuris parazituoja virškinimo sistemoje. Parazito onkosfera per portalines venines sistemos gleivine patenka i didiji kraujo apytakos rata ir išnešiojama per visa organizma, taip pažeisdama ivairius organus, taip pat ir galvos smegenis. Cisticerku skaicius galvos smegenyse gali siekti kelis šimtus. Neurologine simptomatika daugiažidinyne. Dažnai išsivysto epilepsijos sindromas, meningito požymiai. Askarides – gali buti apendicito, mechanines geltos priežastimi. Jos taip pat sukelia virškinimo sistemos sutrikimus.

SCHITOSOMA JAPONICUM – sukelia kraujavima, anemija; lervu patekimas i galvos ar nugaros smegenis gali sukelti paralyžiu ar net mirti.

PARAGOMINES WESTERMANI – užsikretus prasideda vidinis plauciu kraujavimas.

PACIOLEPSIS BUSKI – sukelia virškinimo sutrikimus, diareja, pabrinkima.

CLONORCHIS SINENSIS – sukelia mechanine gelta.

METASTRONGYLUS APRI – sukelia bronchita, plauciu abcesa.

GIGANTHORINCHUS GIGAS – iššaukia anemija, dispepsija.

BALATITIDUM COLI – sukelia umia dizenterija, organizmo išsekima.

Bakteriniai susirgimai

Tuberkulioze.

FUSIFORMIS NECROFULUS – sukelia sunkiai pagydoma apatiniu galuniu grybeline.

SALMONELLA CHOLERA SUIS – cholera.

BRUCELIOZE – dingsta darbingumas.

Virusiniai susirgimai

Raupai

Japoniškas encefalitas

Epideminis gripas

TOXOPLASMA GOUNDI – ypac pavojinga liga. Naujagimis, pagimdytas šia liga sergancios mamos, dažnai miršta keliu savaiciu laikotarpyje po gimdymo. Jei jis išgyvena, gali tapti kurcias ar aklas. Suaugusiems sukelia chroniška karštlige su kepenu ir tulžies padidejimu, pneumonija, cerebralini meningita, pakenkia regejimui ir klausai.

Žmones, vartodami kiauliena, kencia daugiausiai nuo viršsvorio (nutukimo). Cholesterolio kiekis pas juos padideja, del to susergama širdies ir kraujagysliu sistemos ligomis, sutrinka smegenu kraujotaka, apatiniu galuniu angiopatija. Kiauliena sunkiai virškinama, tai gali sukelti daugeli chronišku virškinimo trakto ligu. Pulingi odos pažeidimai taip pat pastebimi pas tuos, kas vartoja kiauliena.

Idomus, musu atžvilgiu, yra tyrimai apie kiaules riebalu gidrolize, ju atsargas ir panaudojima žmogaus organizmo. Yra ištirta, kad vartojant žoledžiu gyvunu mesa, ju riebalai praeina gidrolizes procesa, paskui vel pakartotinai sintezuojami ir kaupiami kaip žmogaus riebalai. Tuo tarpu kiaules riebalai nepraeina gidrolizes proceso ir todel žmogaus organizme kaupiasi kaip kiaules riebalai. Šiu riebalu panaudojimas yra sudetingas, ir organizmas, butinumo atveju, pradeda išnaudoti gliukoze, kuri reikalinga smegenu veiklai, kas iššaukia chroniška alkio jutimo jausma. Sukuriamas tarsi užburtas ratas - esant pakankamui kiekiui riebalu, žmogus jaucia alki, pastoviai kažka kramto, nepajusdamas sotumo.

Biblinis draudimo aspektas

Nepaisant biblinio draudimo, yra kas teigia, kad šitas draudimas buvo panaikintas jau Naujajame Testamente. Šis tvirtinimas neturi rimtu priežasciu. Niekas negali irodyti, kad Jezus (tebunie Jam taika) panaikino draudima. Atvirkšciai, jis patvirtino, pasakydamas: “Nemanykite, jog aš atejau panaikinti Istatymo ar Pranašu. Ne panaikinti ju atejau, bet ivykdyti.” (pagal Mata 5:17).

Galima atrasti nurodyma Naujajame Testamente apie “panaikinima” kaulienos draudimo ir padaryti išvada. Taciau niekur atvirai nera kalbama, kad Petras maistui naudojo nešvariu gyvunu mesa ar ja siule kitiems. Biblijoje Jezus (tebunie Jam taika) palygina su šunimis ir kiaulemis tuos, kas nesugeba priimti Dieviška apreiškima: “Neduokite to, kas šventa, šunims ir nebarstykite savo perlu kiaulems, kad kartais kojomis ju nesutryptu ir atsigrežusios jusu paciu nesudraskytu." (pagal Mata 7:6)

Tokiu budu mes matome, kad atsisakymas vartoti kiauliena yra viena iš salygu, kurios žmogus turi laikytis, jei nori pasiekti gera fizini bei dvasini stovi. Nors kiauliena neturi savyje medžiagu, kurios gali užmušti žmogu iš karto, taciau ji nuodinga sveikatai. Pranašas Muhammadas (T.J.R.) pasake: "Yra dvi malones, kuriu atžvilgiu žmones egliasi nerupestingai: sveikata ir laikas paruošti geriems darbams. Tikinciojo sveikata (sveikumas) Dievui daugiau priimtinesne negu liga ir silpnumas."

Žmogus turi atsakingai elgtis saves atžvilgiu, suprasdamas, kad sveikata yra malone, kovanota jam Visagalio Kurejo taupiam išnaudojimui.

Ka valgo Musulmonai. Naminiai gyvuliai ir paukšciai

Pagal Islamo kanonus leistina (halal) yra šiu naminiu gyvuliu ir paukšciu mesa: raguotieji gyvuliai, ožkos, avys, kupranugariai, arkliai ir t.t. Reikia pastebeti, kad yra vieno iš didžiausiu Islamo teises mokslininku Abu Hanifos nuomone, nurodanti nereikšminga nepasitenkinima arklienos vartojime. Ši nuomone paremta tuo, kad seniau arkliai buvo išnaudojami kaip judejimo karto metu priemone.

Tokiu naminiu gyvuliu kaip šunu, kaciu ir asilu mesa uždrausta (haram).

Papjovimo taisykles

Tam, kad išvardintu leistinu gyvuliu mesa butu halal, butina prisilaikyti tam tikru taisykliu: gerkles (kaklo) arteriju ir kvepavimo taku perpjovimas, Dievo paminejimas (Bismilia, Allahu akbar). Žmogus, pjaunantis gyvuli, turi buti musulmonas arba iš kirkšcioniu ir judeju (Knygos žmones), kuris yra normalaus proto. Labai gerai butu, jei prisilaikytu tokiu salygu:

šia procedura ivykdytu dienos metu;

atsargiai padetu gyvuli ant kairio šono;

kad gyvulys guletu taip, jog jo veidas butu nukreiptas i Ka'bos puse.

Laukiniai gyvuliai ir paukšciai

Plešrunu, kurie turi iltis ir eda dveseliena, mesa yra uždrausta. I ši saraša patenka: liutai, tigrai, vilkai, šakalai, hienos, leopardai, lapes, sabalai, meškos ir t.t.

Žoledžiu gyvunu mesa vartojimui, prisilaikant papjovimo taisykliu, yra leistina. I ši saraša patenka: elniai, antilopes, laukines karves, laukiniai asilai, zuikiai ir t.t.

Jei medžiojama su šautuvu, Dieva reikia pamineti iššaunant. Jei žverelis buvo sužeistas, pribaigdamas ji medžiotojas turi papjauti ji pagal taisykles, greitai ir neskausmingai.

Leidžiama valgyti daugumos paukšciu mesa, išskyrus tuos, kurie turi nagus ir maitinasi dveseliena. Jiems priskiriami vanagai, sakalai, ereliai, varnos, šarkos ir t.t.

Žuvys ir juru gyventojai

Kas liecia žuvis ir visa tai, kad gyvena jurose, tai dauguma Islamo teises mokslininku visus gyvunus priskiria prie leistino (halal), ir skaito, kad užmušant juos, nereikia prisilaikyti tam tikru taisykliu.

Kai Pranašo Muhammado (T.J.R.) paklause apie galimybe išnaudoti juros vandeni apsiprausimui, jis atsake: "Juros vanduo švarus, ir visa tai, kas juroje žuvo - leistina." Tai reiškia, kad viskas, kas gyvena juroje iš gyvunu, yra leistina naudoti maistui be papjovimo ritualo prisilaikymo.

Sensacingas Amerikos mokslininku atradimas

21 milijonas žmoniu žuvo nuo "kiaulinio gripo" epidemijos. Kaip praneše Asociated Press, Amerikos Karo pajegu patologijos instituto mokslininkai (padare bandymus) ištyre iškasto negyvelio kuno audinius, kuris buvo palaidotas Aliaskoje (1918m.), su tikslu sužinoti gripo, kuris nusineše 21 milijono žmoniu gyvybes, priežastis. Mokslininkai norejo atsakyti i klausima, kaip taip greitai galejo gripas pasklisti, ir nusprende rasti prieš ji vakcina. Džefrio K.Tobenbergerio nuomone, kuris buvo šio tyrimo dalyvis, ši gripo rušis nesulyginama su jau žinomomis mokslo viruso formomis, taciau aišku, kad ji turi tiesiogini ryši su taip vadinamu "kiaules gripu". Nors pradžioje amžiaus ši viruso forma buvo pavadinta "ispanišku gripu", šiandien galime manyti, kad pirmuoju nešiotoju šio viruso buvo kiaule. Šie moksliniai atradimai šiandien duoda pagrinda mums manyti, kad pavojingiausia žmogui gripo forma yra ta, kuria nešioja kiaule. Dauguma mokslininku skaito, kad pastarajame atvejyje kiaule yra tarpininkas tarp žmogaus ir paukšciu. Paukšciai yra šios ligos pirminiai išnešiotojai; jie užkrecia kiaules, kuriu imunine sistema, kovodama su ja, pakeicia virusa iki ginetiško lygio. To rezultate atsiranda virusas, pagal savo parametrus skirtingas nuo pirmutinio.

"Kiaules gripo" epidemija, siautejusi 1918m., nusineše JAV 700.000 žmoniu gyvybiu. Amerikos karines pajegos mobilizuotos, kad dalyvauti antrame pasauliniame kare, tapo šios ligos platintoja kitose šalyse.

"Azijietiško" ir "Hongkongiško" gripo nešiotojai, epidemiju, kurios paplito atitinkamai 1957m. ir 1968m. po visa pasauli, iš pradžiu buvo kiaules.